Denver Concerts in October 2017

Denver Concerts in October 2017 include  the Red Hot Chili Peppers also at the Pepsi Center, Sheryl Crow at Red Rocks, and Cowboy Mouth at Summit Music Hall. Other highlights this month include shows by Bob Seger and the Silver Bullet Band, Bruno Mars and Weezer.

Read on for a full schedule of performances this month throughout the Mile High City.

October Concerts in Denver

Top Denver Concerts in October 2017

10/1: Laid Back Festival: Sheryl Crow, Ben Rector, Jaimoe's Jasssz Band & Lukas Nelson at Red Rocks at 5 pm

10/4: Matchbox Twenty and Matt Nathanson at The Pepsi Center at 7:30 pm

10/7: Weezer at Red Rocks Amphitheatre at 7:30 pm

10/13: Cowboy Mouth at Summit Music Hall at 7 pm

10/16: Red Hot Chili Peppers at The Pepsi Center at 7:30 pm

10/17 & 10/18: Chase Rice at the Grizzly Rose at 8 pm

10/26: Bob Seger and the Silver Bullet Band at The Pepsi Center at 7:30 pm


Pepsi Center

Pepsi Center

10/4: Matchbox Twenty & Matt Nathanson at 7:30 pm

10/14: Evolve Tour: Imagine Dragons, Grouplove & K. Flay at 7:30 pm

10/16: Red Hot Chili Peppers at 7:30 pm

10/17: Janet Jackson at 8 pm

10/20: Luke Bryan & Brett Eldredge at TBA

10/25: Arcade Fire at 7:30 pm

10/26: Bob Seger and The Silver Bullet Band at 7:30 pm

10/29: Halsey, PartyNextDoor & Charli XCX at 7:30 pm

10/30: Bruno Mars at 8:00 pm


Fiddler's Green Amphitheatre

Fiddler's Green

10/8: Fiddlers of the Genesee at 2 pm







Red Rocks Amphitheatre

Red Rocks Amphitheatre

10/1: Laid Back Festival: Sheryl Crow, Ben Rector, Jaimoe's Jasssz Band & Lukas Nelson at 5 pm

10/2: Kings of Leon at 7 pm

10/3: 8 Tour: Incubus & Jimmy Eat World at 6:45 pm

10/4: Straight No Chaser, Scott Bradlee's Postmodern Jukebox and Jon McLaughlin at 7:30 pm

10/5: The Shins at 7 pm

10/7: Jeep on the Rocks: Weezer at 7:30 pm

10/9: The xx at 8 pm

10/10: Queens of The Stone Age & Royal Blood at 7:30 pm

10/12: Alison Krauss & David Gray at 7:30 pm

10/13: Tech N9ne at 6 pm

10/19: Deadmau5 at 7:30 pm

10/20: Deadmau5 at 8 pm


Grizzly Rose

Grizzly Rose

10/7: Corey Smith at 8 pm

10/13: Robert Earl Keen at 8 pm

10/28: Luke Combs  at 8 pm




Paramount Theatre

Paramount Theatre

10/10: The Script at 7:30 pm

10/13: Kris Kristofferson at 7:30 pm

10/21: John Tesh at 7:30 pm

10/31: Dream Theater at 8 pm




Ogden Theatre

Ogden Theatre

10/4: King Gizzard and The Lizard Wizard at 9 pm

10/6: Bleachers at 8 pm

10/9: Cafe Tacvba at 8 pm

10/10: Krewella at 8 pm

10/11: BadBadNotGood at 8:30 pm

1012: The Brothers Comatose at 9 pm

10/13: Billy Currington at 8 pm

10/14 and 10/15: The War on Drugs at 9 pm

10/16: Tash Sultana at 8 pm

10/18: Yelawolf at 9 pm

10/20 and 10/21: Zomboy at 9 pm

10/22: Mutemath at 8 pm

10/24: Johnnyswim at 8 pm

10/25: Lany at 8 pm

10/26: Black Angels at 8 pm

10/27 and 10/28: The Infamous Stringdusters at 8 pm

10/30: Lacrae at 7 pm


Summit Music Hall

Summit Music Hall

10/1: Smokepurpp, Lil Swurvie, JTRunninMan, and SG at 8 pm

10/3: Between the Buried and Me - Colors 10th Anniversary, The Contortionist, Polyphia, and Toothgrinder at 6 pm

10/4: DevilDriver/Superjoint, King Parrot, Cane Hill, Child Bite at 5 pm

10/7: Ty Segall and Flat Worms at 7 pm

10/8: Motionless in White, The Amity Affliction, Miss May I, & Wiliam Control at 6 pm

10/13: Cowboy Mouth, Matt Rouch and The Noise Upstairs at 7 pm

10/14: Hanson - 25th Anniversary Tour at 7 pm

10/16: The Strumbellas and Noah Kahan at 7 pm

10/17: Issues - Headspace TourVolumes, Too Close to Touch & Skylar at 6 pm

10/21: 1000 Miles of Fire, Saints of Never After, Rosedale, The Backstreeters, The Violent Tides, and others at 6 pm

10/25: KMFDM, OHGR, Lord of the Lost, DJ Ritual at 7 pm

10/27: Nothing More, As Lions, My Ticket Home, and Hell or Highwater at 6 pm

10/28: The Maine and Night Riots at 6 pm

10/28: HIM - Band & Whimper 2017 - The Farewell Tour at 6 pm

10/31: Itchy - O - Hallowmass, Altas at 8 pm


Cervantes' Masterpiece Ballroom

Cervantes Masterpiece Ballroom

10/3: Goldlink & Masego at 8 pm

10/6: Start Making Sense (Ultimate Talking Heads Tribute) with special guests at 9 pm

10/7: MiMOSA with Special Guests at 9 pm

10/10: Animé with Towkio at 8 pm

10/13: SoDown with Marvel Years, FunkStatik, & Unfold_Music at 8:30 pm

10/19: Bumper Jacksons with Special Guests at 8 pm

10/21: Keller Williams (Solo) & The Accidentals at 8:30 pm

10/27: Blind Melon with Special Guests at 9 pm


Bluebird Theater

Bluebird Theater

10/2: Strung Out at 8 pm

10/6: Moon Hooch, Lavender Fields,  & Jackson Whalan at 9 pm

10/8: Noah Gundersen with Silver Torches at 8 pm

10/9: JR JR at 8 pm

10/10 The Early November & The Movielife at 8 pm

10/12: The Orcastrator, Kinetik Groove, Midicinal, Gaia's Groove and more at 8 pm

10/13: Zach Heckendorf at 9 pm

10/14: Pinegrove at 8 pm

10/15: Shook Twins at 8 pm

10/17: Boris, SubRosa, & Endon at 8 pm

10/18: Radical Face & Aisha Badru at 8 pm

10/19: Bleep BloopSayer, & Sumthin' Sumthin' at 9 pm

10/21: Bob Schneider with Ryan Hamilton & the Traitors at 9 pm

10/24: Ariel Pink at 8 pm

10/25: Guided by Voices at 8 pm

10/26: Yehme2 with SpydaT.E.K. at 9 pm

10/27: Chelsea Wolfe at 9 pm

10/28: Halloween Hootenanny at 8 pm

10/20: Hiss Golden Messenger at 8 pm

10/31: Alvvays with Jay Som at 8 pm

Marquis Theater

Marquis Theater

10/3: Ice Nine Kills, Lorna Shore, Enemy in 1, Fall os Cylla at 7 pm

10/4: Arkaik, Alterbeast, Inanimate Experience and Inficier at 7 pm

10/5: The Expanders, Iya Terra, & For Peace Band at 7 pm

10/6: Pears, The Big Ups, Russian Girlfriends, & Poor Me at 7 pm

10/7: Dreadnought, Ford Theatre Reunion, The Flight of Sleipnir, & Kenaima (EP Release)

10/10: Touche Amore, Single Mothers, & Gouge Away at 7 pm

10/11: mewithoutYou (A -> B) Life 15 Year Tour, Pianos Become the Teeth, & Strawberry Girls at 6:30 pm

10/12: Battalion of Saints, Nobodys, & The Cryptics at 7 pm

10/13: SOULFLY DOES NAILBOMB: Performing "Point Blank", Cannabis Corpse, Noisem, & Lody Kong at 6 pm

10/14: Knuckle Puck, Movements, With Confidence, & Homesafe at 7 pm

10/15: Listener, Levi The Poet, & Comrades at 7 pm

10/16: High Waisted, Corner Girls, & The Coax at 7 pm

10/17: Dälek, Street Sects, Echo Beds, It's Just Bugs at 8 pm

10/19: Barb Wire Dolls, Svetlanas, & 57 at 7 pm

10/20: The World is a Beautiful Place & I am No Longer Afraid to Die, Rozwell Kid, & Mylets at 7 pm

10/21: P.O.S. & B L A C K I E at 8 pm

10/25: I The Mighty, Hail the Sun, & Good Tiger at 7 pm

10/29: Koo Koo Kanga Roo & Superfun Yeah Yeah Rocketship at 5 pm

10/31: Have Mercy, Boston Manor, Can't Swim, & A Will Away at 6 pm



› October Schedule